از اینکه تمام این سالها در سایپا بودم خوشحالم/ وارد عرصه مربیگری می شوم

از اینکه تمام این سالها در سایپا بودم خوشحالم/ وارد عرصه مربیگری می شوم

تقریبا تمامی اهالی فوتبال و علاقمندان به این رشته ابراهیم صادقی را که  ۱۷ فصل حضور مستمر در تیم فوتبال سایپا در کارنامه دارد و نارنجی پوش وفادار لقب گرفته است، می شناسند. این بازیکن با اخلاق سایپا بعد از ثبت بیش از ۴۰۰ بازی برای سایپا و پوشیدن پیراهن یک باشگاه برای ۱۷ سال متمادی، در آخرین دیدار تیمش در فصل شانزدهم از دنیای حرفه ای فوتبال خداحافظی کرد. روابط عمومی این باشگاه به همین بهانه مصاحبه ای با وی ترتیب داده که در زیر می خوانید:

از خودتان شروع کنید، اهل کجا هستید و از چه  سالی و چطور وارد تیم فوتبال سایپا شدید؟

متولد و ساکن کرج هستم ودر سال ۱۳۷۹ و زمانی که در تیم مقاومت خدمت مقدس سربازی را می گذارندم در مسابقه دو تیم امید سایپا و مقاومت دروازه سایپا را بازکردم از همان دیدار، مورد توجه مرحوم منوچهر واحدی، سرمربی وقت تیم امید سایپا قرار گرفتم و با نظر آن مرحوم و با قراردادی ۵ ساله به عضویت این تیم در آمدم و دو هفته بعد ازثبت قرارداد و تمرین با تیم امید سایپا در دیدار تدارکاتی با تیم بزرگسالان باشگاه مورد توجه محمد مایلی کهن و مجید جلالی مربیان وقت تیم قرار گرفتم که  بعد از این مسابقه ضمن حضور در تمرینات تیم بزرگسالان در مسابقات تیم امید برای این تیم به میدان می رفتم.

نسبت به باشگاه سایپا شناخت داشتی؟

بله، همان زمان چند نفر از همشهری های من در این تیم حضور داشتند و در ضمن محمد مایلی کهن نیز در آن مقطع  به بازیکنان جوان فرصت حضور در ترکیب بزرگسالان را می داد و جوانگرایی  سایپا با حضور بازیکنانی مانند حسین کاظمی، مهدی امیرآبادی و چندین بازیکن دیگر که  با سن کم به خوبی در بالاترین سطح فوتبال ایران می در خشیدند  زبانزد بود و با توجه  به این مساله و مشورت با برادر بزرگترم به این باشگاه آمدم هرچند همان زمان پیشنهاد های بهتری نیز داشتم که به خاطر حسن شهرت سایپا در جوانگرایی و ساختار درست باشگاهی این تیم را انتخاب کردم.

رقم اولین قرار داد شما با سایپا چقدر بود؟

هفتصد هزار تومان.

 این حضور چند سال تداوم  داشت؟

زمانی که  اولین قرارداد رسمی را با سایپا ثبت کردم۲۲ سال سن داشتم و حالا که  تصمیم به خداحافظی گرفتم ۳۹ ساله هستم و ۱۷ سال را با عشق در این باشگاه حضور داشتم البته کلا در تیم های زیادی عضویت نداشتم. ۴ سال در تیم کشاورز کرج حضور داشتم و در ادامه  فوتبال رده جوانان به پرسپولیس تهران آمدم و ۴ سال نیز در این تیم حضور داشتم که برای خدمت سربازی به مقاومت تهران رفتم. بعد از دوران خدمت تا به امروز برای سایپا به میدان رفتم و برای همه  تیم ها نیز با تمام وجود بازی کردم.

دلیل تداوم حضور شما در بالاترین سطح فوتبال کشور در این سالها چیست؟

معتقدم به  لحاظ استعداد ورزشی  و فوتبال یک ورزشکار معمولی بودم اما  با پشت کار و رعایت اصول زندگی یک ورزشکار حرفه ای دوران موفقی را پشت سرگذاشتم و همراه با سایپا یک قهرمانی در لیگ برتر و دو عنوان سومی، حضور در جام باشگاه های آسیا، کاندیدای مرد فوتبال آسیا و همچنین دو سال عضویت در تیم ملی و ۱۵ بازی در کنار بزرگان فوتبال مانند مهدوی کیا، هاشمیان و نکونام را تجربه کنم.

چطور شد که  تصمیم به خداحافظی گرفتید؟

هر شروعی پایانی دارد و معتقدم باید فرصت را در اختیار جوان ترها قرار داد، بعد از مشورت با مربیان و باشگاه تصمیم گرفتم این فصل از دنیای فوتبال خداحافظ کنم تا در باشگاه سایپا به جوانگرایی و پرورش استعداد های ورزش کشور شهره است،  فرصت در اختیار جوان تر قرار گیرد.

چه کسانی حضور مستمر شما در این سال ها نقش داشتند؟

باید ازکارکنان و مدیران گروه  خودروسازی سایپا قدردانی کنم که با زحمات این عزیزان، بستر حضور بازیکنانی مانند ابراهیم صادقی در  ورزش کشور مهیا شده است و ضمن اینکه خیلی خوشانس بودم که در تمام دوران ورزشی من با مربیان اخلاق مدار و با دانشی کار کرده ام که همیشه مسائل اخلاقی و رعایت منش پهلوانی در اولویت برنامه های آنها قرار داشته است.

ظاهرا مبلغ قرارداد این فصل شما پایین بود؟

سالی که قهرمان رقابت های لیگ برتر شدیم قردادم ۳ برابر شد و از مدیرعامل وقت سایپا نیز یک خودرو به عنوان هدیه دریافت کردم. در تمام این سال ها از نظر مالی شرایط خوبی برخوردار بودم اما طی دو یا سه سال گذشته به خاطر شرایط اقتصادی کشور و بحث تحریم ها، سایپا نیز با دشوارهای هایی مواجه شدکه مدیران وقت از من خواستند رقم  قرارداد خود را کمتر کنم وچون خود را مدیون سایپا می دانم با کمال میل پذیرفتم.

بعد از خداحافظ از فوتبال چه  برنامه ای دارید؟

بعد از ۲۵ سال حضور در زمین فوتبال، کنار گذاشتن آن خیلی سخت است. خوشبختانه  تحصیلات من در رشته تربیت بدنی است و دوره مربی گری درجه C آسیا را نیزطی کرده ام  و در خردادماه نیز دورهB  این کلاس ها را طی خواهم کرد تا بتوانم وارد عرصه مربیگری فوتبال شوم.

 حرف پایانی کاپیتان ادوار سایپا برای جوانان؟

فوتبال فقط تکنیک و آمادگی جسمانی نیست و همیشه شخصیت بازیکنان است که تداوم حضور بازیکنان در سطح بالای فوتبال می شود و مربیان باید رفتارها و اخلاقیاتی رابه بازیکنان بیاموزند که بتوانند درکنار ورزش وجه  خوبی از یک فوتبالیست در جامه ترسیم کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *